13 czerwca miałam okazję obejrzeć rekonstrukcję historyczną, która odbyła się w Dolinie Ślepiotki (Katowice). Zapraszam na fotorelację.



Pewnie nie jeden z was myślał, jak to było na wojnie. Gdy pomyślimy o zeszłym wieku mamy w głowie mnóstwo czarno-białych fotografii. Cofnijmy się do początku XX wieku. Mamy rok 1914 i rozpoczyna się I wojna światowa.
"Był to największy konflikt zbrojny na kontynencie europejskim od czasu wojen napoleońskich. Wojna zakończyła się klęską państw centralnych, likwidacją mocarstw Świętego Przymierza i powstaniem w Europie Środkowej i Południowej licznych państw narodowych. Była też jedną z głównych przyczyn rewolucji październikowej w Rosji. W jej wyniku zginęło ponad 14 milionów ludzi. Mimo ogromu strat i wstrząsu wywołanego nimi wojna ta nie rozwiązała większości konfliktów, co 21 lat później doprowadziło do wybuchu II wojny światowej. I wojna światowa była zderzeniem XX-wiecznej techniki z XIX-wieczną strategią i taktyką. Po raz pierwszy w historii zastosowano w walce nowoczesną broń chemiczną, samoloty, okręty podwodne, czołgi i samochody ciężarowe. " Wikipedia
Następnym punktem były powstania śląskie - konflikty zbrojne na terenie Górnego Śląska, między ludnością polską i niemiecką.
- I powstanie śląskie – od 16 sierpnia do 24 sierpnia 1919 r.
- II powstanie śląskie – od 19/20 sierpnia do 25 sierpnia 1920 r.
- III powstanie śląskie – od 2/3 maja do 5 lipca 1921 r.



Ostatnia część programu rekonstrukcji to II Wojna Światowa. "Największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 roku do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi." Wikipedia

Nagranie z tego wydarzenia
Super zdjęcia :)
OdpowiedzUsuńhttp://olussblog.blogspot.com/
Ładne ciekawe zdjęcia, jakbym przeniósł się w czasie.
OdpowiedzUsuńWszystko wygląda tak realnie, jakby działo się naprawdę ;) Zdjęcia oddają wojenny klimat z tamtych czasów ;)
OdpowiedzUsuńhttp://przygody-mileny.blogspot.com/
Ładne zdjęcia :) wy-stardoll.blogspot.com
OdpowiedzUsuńWspaniałe zdjęcia :)
OdpowiedzUsuńJa to się najbardziej skupiłam na strojach. Świetnie odtworzone, chociaż trochę zbyt czyste i wgl takie idealne. Co do historii to jak dla mnie to ona ciekawa jako taka być nie może, aczkolwiek takie inscenizacje to jeden z lepszych pomysłów na uświadomienie ludziom pewnych rzeczy i pokazanie i wydarzeń.
OdpowiedzUsuńwww.sarahfrompl.blogspot.com
Zgadzam się, a w dodatku historia jest bardzo ważna :)
OdpowiedzUsuńCiekawe doświadczenie.
OdpowiedzUsuńUświadomiłam sobie jak ciężko było na takiej wojnie, kiedy grałam w paintball. ;-; Może nie jakieś idealne porównanie ale coś w tym jest - krycie, strzelanie zza obiektów, uwaga...
Jak dobrze, że nie musimy żyć w tamtych czasach.
http://screatlieve.blogspot.com/
jakie cudowne zdjęcia!! potrafisz ująć wszystko tak idealnie <3
OdpowiedzUsuńhttp://one-day-to-my-life.blogspot.com/ zapraszam serdecznie :* dopiero w sumie poczatkuje:(
mam kolegów, którzy zajmują się takimi rekonstrukcjami, więc sporo o nich słyszałam i trochę też widziałam. ;) ale oni bardziej drugą wojną światową się zajmują i różne fajne rekwizyty mieli w domach, więc imprezy zawsze u nich były niezapomniane. ;)
OdpowiedzUsuńi uważam, że takie rekonstrukcje to własnie idealny sposób mówienia i pokazywania historii osobom, które za nią nie przepadają, bo kojarzą ją jedynie z datami. ;)
pozdrawiam.
http://poprostumadusia.blogspot.com/
Niesamowita fotorelacja.
OdpowiedzUsuńhttp://pasje-marzenia-plany-zycie.blogspot.com/
polski super i matma tez, zapraszam do siebie http://www.krystianwojtowicz.pl - przyzapisie masz ebooka, dzis pojawil sie nowy wpis o spoosbie myslenia
OdpowiedzUsuń