Przejdź do głównej zawartości

Pamiętna data...

Dzisiaj minęło dokładnie 75 lat od tego piekielnego dnia. 17 wrześnie 1939 roku, ZSRR wtargnęło na tereny Polski bez wywołania wojny. Dzień ten został uznany, za 4 rozbiór Polski. Tą historię lepiej opisze ten film:


Co roku o 12., właśnie 17 września, w Katowicach, przy pomniku poświęconym pamięci Sybiraków, zbierają się ludzie, w różnym wieku, ale w jednym celu. Aby uczcić tych, którzy brutalnie zostali wywiezieni na obczyznę. 
Zdjęcia w większości zostały wykonany przez Agnieszkę.
Razem z Anią załapałyśmy się do szkolnego sztandaru.
To zdjęcie mojego autorstwa.

Przy takich okazjach zastanawiam się, czym tak właściwie jest patriotyzm. Czy w dzisiejszych czasach możemy mówić o czymś takim... Wszędzie się słyszy, że powinniśmy być patriotami i pielęgnować tą cechę, ale czym to tak właściwie jest.  Wg słownika języka polskiego jest to miłość i przywiązanie do ojczyzny. Gotowość do poświęceń dla niej.


Jedną wadą tego tłumaczenia słownikowego jest fakt, że w czasie pokoju teoretycznie nie mamy po co walczyć za ojczyznę, no bo po co, jeśli nie ma wojny... Praktycznie, to tak na dobrą sprawę, też możemy się wykazać tą miłością. Bo ja chętnie rozszerzyłabym tą 'regułkę'. Bo wg mnie patriotyzm to nie tylko obrona tej umiłowanej ojczyzny, ale także dbanie o jej dobro ogólne.


Mam tutaj na myśli przede wszystkim takie sytuacje jak np. wybory. Nie każdemu Polakowi, chce się ruszyć tyłek do urny, a potem taki biadoli jak to źle w naszym kraju. To bardzo dobrze pokazuje jak to bardzo mu zależy na dobru naszego państwa. 


Dla mnie, patriotyzm też jest tą pamięcią i czcią dla tych, co walczyli nie tylko i wyłącznie za Polskę, bo oni też walczyli dla nas i za nas. To dzięki nim, teraz możemy żyć w wolnym państwie, mówić w ojczystym języku, uczęszczać spokojnie do szkoły (edukacja w Polsce pozostawia wiele do życzenia, ale to nie dzisiejszy temat), wyjść na spacer ze znajomymi, czy chociażby bez problemu korzystać z przekazów medialnych...


 I w ramach podzięki i czci dla tych naszych narodowych bohaterów, tych mniejszych i większych, znanych i tych mniej, warto wspominać ich i zastanowić się, czy rzeczywiście jestem prawdziwym patriotą na miarę możliwości czasów i czy mądrze wykorzystuję naszą wolność zdobytą krwią naszych przodków...
I pamiętajmy...
Chcąc budować przyszłość, najpierw poznaj przeszłość...Komentarze

 1. Hello!
  Congratulations!
  Welcome to your blog is to accept, in the "International Directory Blogspot"
  Poland division
  Have a great day
  Regards
  Chris
  I ask you to follow our blog! thank you
  I will seal the badges for your blog http://nsm05.casimages.com/img/2012/07/12/12071211040212502810092867.gif
  http://nsm05.casimages.com/img/2012/09/06/12090603083012502810288938.gif
  http://nsm05.casimages.com/img/2012/09/21/12092110155912502810343002.gif
  http://nsm08.casimages.com/img/2014/09/02/14090209425712502812494399.jpg
  placing the badge on your blog eligible for the status of "VIP"

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Rolki

Cześć wszystkim!
Dzisiejszy poranek zaczął się bardzo wcześnie. Już o 6.00 dzwonił budzik, aby wstać na sesję zdjęciową. Gdy doby zaczyna brakować, trzeba niestety rezygnować ze snu. Lecz ma to też swoje zalety. Nie żałuję tych 3 godzin mniej. Sesja udała się w 100%. Mamy sporo fajnych efektów. Z resztą zobaczcie sami. A w niedzielę sesja w stylu retro. Już wszystko ustalone. Modelka, fryzjerka, wizażystka... nie mogę się już doczekać :)SWING SHOW - VI Ogólnopolski Maraton Rock and Rolla

Cześć wszystkim!
Wczorajszy wieczór, po ciężkim dniu w pracy, spędziłam na SWING SHOW - VI Ogólnopolski Maraton Rock and Rolla. Była to wspaniała okazja, aby móc po raz kolejny zmierzyć się z fotografią taneczną. Nie ukrywam, że zdjęcia w tym temacie są jednymi z trudniejszych. Trzeba wykazać się cierpliwością, sprytem i spostrzegawczością. Fotograf musi uważnie przyjrzeć się roztańczonym parom, aby nieco poznać ich styl tańca oraz wyczuwać mniej więcej jaki krok będzie kolejny. W Kaletach na maratonie parkiet nie był zbyt duży, co stanowiło znaczne utrudnienie. Już człowiek chce zrobić zdjęcie pary, która wykonuje niezwykłą figurę, a tu bach... inna para już zasłoniła pół kadru. Zdjęcie stracone. Mimo wszystko mam kilka zdjęć, takich moich perełek. Zapraszam do oglądania. Napiszcie w komentarzu, które zdjęcie najbardziej was urzekło :)
Niespodzianka

Gdy zobaczyłam wiadomość od Bartka: "Chodź, zabieram Cię na spacer" wiedziałam, że nie będę się nudzić tego wieczoru, i w cale się nie pomyliłam. Oczywiście musiałam wykorzystać okazję, wzięłam aparat i zrobiłam zdjęcia na spontanie. Z początku nieco był spięty, ale szybko przekonałam go, że każdy może wyjść dobrze na zdjęciach :) Z resztą... oceńcie to sami.

I chciałam wam przypomnieć o trwającym konkursie na facebooku :) Nagrodą jest sesja zdjęciowa w ogrodach Kapias w Goczałkowicach Zdroju, a jako nagroda dodatkowa z wybranego zdjęcia z sesji lub krajobraz z mojego fb zostanie utworzony fotoobraz 40x60.
FACEBOOK