Przejdź do głównej zawartości

Historia może być ciekawa


13 czerwca miałam okazję obejrzeć rekonstrukcję historyczną, która odbyła się w Dolinie Ślepiotki (Katowice). Zapraszam na fotorelację.
Pewnie nie jeden z was myślał, jak to było na wojnie. Gdy pomyślimy o zeszłym wieku mamy w głowie mnóstwo czarno-białych fotografii. Cofnijmy się do początku XX wieku. Mamy rok 1914 i rozpoczyna się I wojna światowa."Był to największy konflikt zbrojny na kontynencie europejskim od czasu wojen napoleońskich. Wojna zakończyła się klęską państw centralnych, likwidacją mocarstw Świętego Przymierza i powstaniem w Europie Środkowej i Południowej licznych państw narodowych. Była też jedną z głównych przyczyn rewolucji październikowej w Rosji. W jej wyniku zginęło ponad 14 milionów ludzi. Mimo ogromu strat i wstrząsu wywołanego nimi wojna ta nie rozwiązała większości konfliktów, co 21 lat później doprowadziło do wybuchu II wojny światowej. I wojna światowa była zderzeniem XX-wiecznej techniki z XIX-wieczną strategią i taktyką. Po raz pierwszy w historii zastosowano w walce nowoczesną broń chemicznąsamolotyokręty podwodneczołgi i samochody ciężarowe" WikipediaNastępnym punktem były powstania śląskie - konflikty zbrojne na terenie Górnego Śląska, między ludnością polską i niemiecką. 
 • I powstanie śląskie – od 16 sierpnia do 24 sierpnia 1919 r.
 • II powstanie śląskie – od 19/20 sierpnia do 25 sierpnia 1920 r.
 • III powstanie śląskie – od 2/3 maja do 5 lipca 1921 r.Ostatnia część programu rekonstrukcji to II Wojna Światowa. "Największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 roku do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europęwschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi." Wikipedia

"Zapowiedzią nadchodzącego konfliktu był wzrost nastrojów nacjonalistycznych i dążeń ekspansywnych ze strony państw Osi, wyrażający się w aneksji Mandżurii przez Japonię we wrześniu 1931, ataku rządzonych przez Benito Mussoliniego Włoch na Abisynię (wojna włosko-abisyńska 1935-1936), trwającej od 1937 roku wojnie chińsko-japońskiej oraz godzącym w niepodległość i integralność Czechosłowacji układzie monachijskim (październik 1938). W Hiszpanii od 1936 roku trwała krwawa wojna domowa, w której starły się interweniujące państwa faszystowskie i Francja, Meksyk, Brazylia oraz ZSRR Józefa Stalina. II wojnę światową poprzedziły też agresywne zachowania ze strony rządzonej przez Adolfa Hitlera III Rzeszy, jak: remilitaryzacja Nadrenii w 1936 roku, Anschluss Austrii w marcu 1938, przyłączenie tzw. Sudetów w październiku 1938 oraz aneksja Kłajpedy i Czech w marcu 1939. Ze strony Włoch kolejnym przykładem złamania prawa międzynarodowego i ekspansjonizmu było zajęcie Albanii wiosną 1939 roku." Wikipedia


Nagranie z tego wydarzenia

Komentarze

 1. Super zdjęcia :)
  http://olussblog.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Ładne ciekawe zdjęcia, jakbym przeniósł się w czasie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Wszystko wygląda tak realnie, jakby działo się naprawdę ;) Zdjęcia oddają wojenny klimat z tamtych czasów ;)
  http://przygody-mileny.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 4. Ładne zdjęcia :) wy-stardoll.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja to się najbardziej skupiłam na strojach. Świetnie odtworzone, chociaż trochę zbyt czyste i wgl takie idealne. Co do historii to jak dla mnie to ona ciekawa jako taka być nie może, aczkolwiek takie inscenizacje to jeden z lepszych pomysłów na uświadomienie ludziom pewnych rzeczy i pokazanie i wydarzeń.

  www.sarahfrompl.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 6. Zgadzam się, a w dodatku historia jest bardzo ważna :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ciekawe doświadczenie.
  Uświadomiłam sobie jak ciężko było na takiej wojnie, kiedy grałam w paintball. ;-; Może nie jakieś idealne porównanie ale coś w tym jest - krycie, strzelanie zza obiektów, uwaga...
  Jak dobrze, że nie musimy żyć w tamtych czasach.
  http://screatlieve.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 8. jakie cudowne zdjęcia!! potrafisz ująć wszystko tak idealnie <3
  http://one-day-to-my-life.blogspot.com/ zapraszam serdecznie :* dopiero w sumie poczatkuje:(

  OdpowiedzUsuń
 9. mam kolegów, którzy zajmują się takimi rekonstrukcjami, więc sporo o nich słyszałam i trochę też widziałam. ;) ale oni bardziej drugą wojną światową się zajmują i różne fajne rekwizyty mieli w domach, więc imprezy zawsze u nich były niezapomniane. ;)
  i uważam, że takie rekonstrukcje to własnie idealny sposób mówienia i pokazywania historii osobom, które za nią nie przepadają, bo kojarzą ją jedynie z datami. ;)
  pozdrawiam.
  http://poprostumadusia.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 10. Niesamowita fotorelacja.
  http://pasje-marzenia-plany-zycie.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 11. polski super i matma tez, zapraszam do siebie http://www.krystianwojtowicz.pl - przyzapisie masz ebooka, dzis pojawil sie nowy wpis o spoosbie myslenia

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Rolki

Cześć wszystkim!
Dzisiejszy poranek zaczął się bardzo wcześnie. Już o 6.00 dzwonił budzik, aby wstać na sesję zdjęciową. Gdy doby zaczyna brakować, trzeba niestety rezygnować ze snu. Lecz ma to też swoje zalety. Nie żałuję tych 3 godzin mniej. Sesja udała się w 100%. Mamy sporo fajnych efektów. Z resztą zobaczcie sami. A w niedzielę sesja w stylu retro. Już wszystko ustalone. Modelka, fryzjerka, wizażystka... nie mogę się już doczekać :)SWING SHOW - VI Ogólnopolski Maraton Rock and Rolla

Cześć wszystkim!
Wczorajszy wieczór, po ciężkim dniu w pracy, spędziłam na SWING SHOW - VI Ogólnopolski Maraton Rock and Rolla. Była to wspaniała okazja, aby móc po raz kolejny zmierzyć się z fotografią taneczną. Nie ukrywam, że zdjęcia w tym temacie są jednymi z trudniejszych. Trzeba wykazać się cierpliwością, sprytem i spostrzegawczością. Fotograf musi uważnie przyjrzeć się roztańczonym parom, aby nieco poznać ich styl tańca oraz wyczuwać mniej więcej jaki krok będzie kolejny. W Kaletach na maratonie parkiet nie był zbyt duży, co stanowiło znaczne utrudnienie. Już człowiek chce zrobić zdjęcie pary, która wykonuje niezwykłą figurę, a tu bach... inna para już zasłoniła pół kadru. Zdjęcie stracone. Mimo wszystko mam kilka zdjęć, takich moich perełek. Zapraszam do oglądania. Napiszcie w komentarzu, które zdjęcie najbardziej was urzekło :)
Niespodzianka

Gdy zobaczyłam wiadomość od Bartka: "Chodź, zabieram Cię na spacer" wiedziałam, że nie będę się nudzić tego wieczoru, i w cale się nie pomyliłam. Oczywiście musiałam wykorzystać okazję, wzięłam aparat i zrobiłam zdjęcia na spontanie. Z początku nieco był spięty, ale szybko przekonałam go, że każdy może wyjść dobrze na zdjęciach :) Z resztą... oceńcie to sami.

I chciałam wam przypomnieć o trwającym konkursie na facebooku :) Nagrodą jest sesja zdjęciowa w ogrodach Kapias w Goczałkowicach Zdroju, a jako nagroda dodatkowa z wybranego zdjęcia z sesji lub krajobraz z mojego fb zostanie utworzony fotoobraz 40x60.
FACEBOOK